Hoppa till sidans innehåll

Tävlingar 2019 (VS)


Preliminär Tävlingskalender vattenskidor 2019

Senaste uppdatering enligt sidfotens Uppdaterad

 Resultat och inbjudningar finns via menyn till vänster.

Datum

Klubb

Namn

Gren

Hom

Kod

Deltävling

Distrikt

Rapport

Maj 26

Linköping

Östköret

ST

NTE

19SWE050

Östköret

Öst

 

Jun lör 1

Nyköping

Östköret

ST

NTE

19SWE051 

 

Öst

 

ons 12

Mariestad

Västsvenska serien

ST

NTE

19SWE052 

Västsvenska

Väst

 

lör 15

Silvköparen

Slalomcup

S

NTE

19SWE053 

 

Mellan

 

lör 15-16

Mariestad

Swedish Open

STH

RLH

 

 

Väst, Osäkert datum

 

tis 18

Svanen

Sydcupen

STH

NTE

19SWE054 

Sydcupen

Syd

 

ons 19

Ruskprickarna

Mellansvenska cupen

ST

NTE

19SWE055 

Mellansvensk

Mellan

 

sön 23

Eskilstuna

Barvafighten

S

NTE

19SWE056 

 

Öst, B-bana

 

ons 26

Göteborg

Västsvenska serien

S

NTE

19SWE057 

Västsvenska

Väst, SitSki

 

lör 29-30

Svanen

Strömsnäs Open

STH

RLH

 

 

Syd

 

Jul ons 3

Hofors

Mellansvenska cupen

ST

NTE

19SWE058 

Mellansvensk

Mellan

 

lör 6-7

Bollebygd

West Coast Open

ST

RLH

 

 

Väst, SitSki

 

ons 10

Ambjörnarp

Västsvenska serien

S

NTE

19SWE059 

Västsvenska

Väst

 

ons 10

Silvköparen

DITEC Cup

ST

NTE

19SWE060 

Mellansvensk

Mellan

 

fre 12-14

Nyköping

Gästabudstrofén

S

RLH

19SWE003 

 

Öst

 

tor 18-21

Spanien

EM

STH

RCH

 

 

Int

 

fre 19-21

Karlstad

Malibu 3 round slalom

S

RLH

19SWE002 

Malibu

Väst

 

tor 25-28

Grekland

+35 EM

STH

RCH

 

 

Int

 

lör 27-28

Bromölla

Ungdom & Junior SM

STH

RLH

 

 

 

 

lör 27

Mohed

Mellansvenska cupen

ST

NTE

19SWE061 

Mellansvensk

Mellan

 

mån 29-4

Tyskland

U21 EM

STH

RCH

 

 

Int

 

ons 31

Båt & VSK Delfin

Mellansvenska cupen

ST

NTE

19SWE062 

Mellansvensk

Mellan

 

Aug lör 3-4

Linköping

SM

STH

RLH

19SWE001

 

Öst

 

ons 7

Alingsås

Västsvenska serien

S

NTE

19SWE063

Västsvenska

Väst, SitSki

 

lör 10-11

Ambjörnarp

Kräftcupen

STH

RLH

19SWE006

 

Väst

 

mån 12-18

Malaysia

VM

STH

RCH

 

 

Int

 

ons 14

Gävle

Mellansvenska cupen

ST

NTE

19SWE064

Mellansvensk

Mellan

 

lör 17-18

Arrangör saknas

+35 SM

STH

NTH

 

 

 

 

tis 20

Svanen

Sydcupen

STH

NTE

19SWE065 

Sydcupen

Syd

 

ons 21

Älvkarleby

Mellansvenska cupen

ST

NTE

19SWE066

Mellansvensk

Mellan

 

lör 24-25

Sigtuna

Beach and Ski

S

NTE

19SWE067

 

Öst

 

sön 25

Mariestad

Mariestad Open

S

RLH

19SWE008 

 

Väst

 

ons 28-1

Monaco

Junior EM

STH

RCH

 

 

Int

 

lör 31

Lida

Östköret

ST

NTE

19SWE068 

Östköret

Öst

 

lör 31

Sandviken

Mellansvenska cupen

ST

NTE

19SWE069

Mellansvensk

Mellan

 

Sep sön 1

Varberg

Västsvenska serien

S

NTE

19SWE070

Västsvenska

Väst

 

Nov lör 2

Nyköping

Ymers Cup

S

NTE

19SWE071 

 

Öst

 


Kvalgränser Open SM:
Länk


Ändringar i gult

atum   Arrangör Tävling Grenar Hom. Deltävling Kod Övrigt
31 maj   Linköpings VSK Östköret SH NTE Östköret    
07 jun   Nyköpings VSK Östköret ST NTE Östköret    
14 jun   Varbergs VSK Västsvenska serien SH NTE Västsvenska   SitSki
16 jun - 17 jun VSK Svanen Sydcupen ST NTE Sydcupen    
17 jun   VSK Ruskprickarna Mellansvenska cupen ST NTE Mellansvensk    
17 jun   Alingsås VSK Västsvenska serien S NTE Västsvenska   SitSki
24 jun   Göteborgs VSK Västsvenska serien S NTE Västsvenska   SitSki
27 jun - 28 jun Bromölla VSK Ivetofta Sparbank STH RLH      
27 jun   Lida VSK Östköret S NTE      
01 jul   Ambjörnarps VSK Västsvenska serien S NTE Västsvenska    
01 jul   Hofors Båt o VSK Mellansvenska cupen ST NTE Mellansvensk    
03 jul - 05 jul U21 IWWF Championship Spanien STH RCH      
04 jul - 05 jul Svallvågen VSK KWA Open / Strömsnäs Open S RLH     SitSki
08 jul   Skags VSK Norrtouren S NTE Norrtouren    
08 jul   Gävle VSK Mellansvenska cupen ST NTE Mellansvensk    
08 jul   Gamla Boo VSK GBVC Slalom Hopp Cup SH NTH      
11 jul - 12 jul Bollebygds VSK West Coast Open S NTH     SitSki
15 jul   Vänersborgs VSK Västsvenska serien ST NTE Västsvenska    
15 jul   Silvköparens VSK DITEC Cup ST NTE Mellansvensk    
18 jul - 19 jul Arrangör saknas SM STH NTH      
20 jul - 21 jul Nyköpings VSK Gästabudstrofén STH RLH      
22 jul   Cascade Ski Club Västsvenska serien S NTE Västsvenska    
22 jul   Båt & VSK Delfin Mellansvenska cupen ST NTE Mellansvensk    
24 jul - 26 jul VSK Svanen Ungdom & Junior SM STH RLH      
01 aug - 02 aug Linköpings VSK Oldboys SM / DM-öst STH NTH      
05 aug   Bromölla VSK Sydcupen SH NTE Sydcupen    
05 aug - 09 aug U14/U17 IWWF E&A Championship Ukraina STH RCH      
08 aug - 09 aug Ambjörnarps VSK Kräftcupen / DM-väst STH RLH      
12 aug   Gamla Boo VSK Sydcupen T NTE Sydcupen    
15 aug   Mariestads VSK Mariestad Open SH RLH      
19 aug - 23 aug IWWF E&A Championship Frankrike STH RCH      
22 aug - 23 aug Bromölla VSK DM-Syd STH NTH      
22 aug - 23 aug Matfors VSK DM-Nord STH NTH      
22 aug - 23 aug Arrangör saknas DM-Mellan STH NTE      
03 sep - 06 sep 35+ IWWF E&A Championship Storbritanien STH RLH      
04 sep - 06 sep U21 IWWF E&A Championship Spanien STH RCH      
05 sep   Sandvikens Segelsällskap Mellansvenska cupen ST NTE Mellansvensk    
07 sep - 13 sep IWWF Championship Italien STH RCH      
07 nov   Nyköpings VSK Ymers Cup S NTE      

* S = Slalom, H = Hopp, T = Trick, K = Kombination, D = Disabled, L = Lag

NTE Nationell ej homologiserad, NTH Nationell homologiserad, ITH internationell homologiserad.

RLH Ranking List Homologisering CP Prispengar, H2H Head to Head final

  • Inbjudningar och resultat finner ni i menyn till vänster
  • Kolumnen Rapport markerar vilka fullständiga dokument som inkommit till kansliet.
    T = Tävlingsrapport.
    I de fall där homologiseringsfil ersätter tävlingsrapport markeras detta med H.
    R = Resultatlistor med underskrift
Uppdaterad: 03 FEB 2019 16:31 Skribent: TK Vattenskidor / Kansliet

Postadress:
Svenska Vattenskid- och Wakeboardförbundet
Slottsmöllan 10 B
302 31 Halmstad

Kontakt:
Tel: +46709727829, +46704834963
E-post: This is a mailto link