Hoppa till sidans innehåll

2017


Tävlingskalender vattenskidor 2017

Senaste uppdatering enligt sidfotens Uppdaterad

 Resultat och inbjudningar finns via menyn till vänster.

atum   Arrangör Tävling Grenar Hom. Deltävling Kod Övrigt
31 maj   Linköpings VSK Östköret SH NTE Östköret    
07 jun   Nyköpings VSK Östköret ST NTE Östköret    
14 jun   Varbergs VSK Västsvenska serien SH NTE Västsvenska   SitSki
16 jun - 17 jun VSK Svanen Sydcupen ST NTE Sydcupen    
17 jun   VSK Ruskprickarna Mellansvenska cupen ST NTE Mellansvensk    
17 jun   Alingsås VSK Västsvenska serien S NTE Västsvenska   SitSki
24 jun   Göteborgs VSK Västsvenska serien S NTE Västsvenska   SitSki
27 jun - 28 jun Bromölla VSK Ivetofta Sparbank STH RLH      
27 jun   Lida VSK Östköret S NTE      
01 jul   Ambjörnarps VSK Västsvenska serien S NTE Västsvenska    
01 jul   Hofors Båt o VSK Mellansvenska cupen ST NTE Mellansvensk    
03 jul - 05 jul U21 IWWF Championship Spanien STH RCH      
04 jul - 05 jul Svallvågen VSK KWA Open / Strömsnäs Open S RLH     SitSki
08 jul   Skags VSK Norrtouren S NTE Norrtouren    
08 jul   Gävle VSK Mellansvenska cupen ST NTE Mellansvensk    
08 jul   Gamla Boo VSK GBVC Slalom Hopp Cup SH NTH      
11 jul - 12 jul Bollebygds VSK West Coast Open S NTH     SitSki
15 jul   Vänersborgs VSK Västsvenska serien ST NTE Västsvenska    
15 jul   Silvköparens VSK DITEC Cup ST NTE Mellansvensk    
18 jul - 19 jul Arrangör saknas SM STH NTH      
20 jul - 21 jul Nyköpings VSK Gästabudstrofén STH RLH      
22 jul   Cascade Ski Club Västsvenska serien S NTE Västsvenska    
22 jul   Båt & VSK Delfin Mellansvenska cupen ST NTE Mellansvensk    
24 jul - 26 jul VSK Svanen Ungdom & Junior SM STH RLH      
01 aug - 02 aug Linköpings VSK Oldboys SM / DM-öst STH NTH      
05 aug   Bromölla VSK Sydcupen SH NTE Sydcupen    
05 aug - 09 aug U14/U17 IWWF E&A Championship Ukraina STH RCH      
08 aug - 09 aug Ambjörnarps VSK Kräftcupen / DM-väst STH RLH      
12 aug   Gamla Boo VSK Sydcupen T NTE Sydcupen    
15 aug   Mariestads VSK Mariestad Open SH RLH      
19 aug - 23 aug IWWF E&A Championship Frankrike STH RCH      
22 aug - 23 aug Bromölla VSK DM-Syd STH NTH      
22 aug - 23 aug Matfors VSK DM-Nord STH NTH      
22 aug - 23 aug Arrangör saknas DM-Mellan STH NTE      
03 sep - 06 sep 35+ IWWF E&A Championship Storbritanien STH RLH      
04 sep - 06 sep U21 IWWF E&A Championship Spanien STH RCH      
05 sep   Sandvikens Segelsällskap Mellansvenska cupen ST NTE Mellansvensk    
07 sep - 13 sep IWWF Championship Italien STH RCH      
07 nov   Nyköpings VSK Ymers Cup S NTE      

Kvalgränser Open SM: Länk

Ändringar i gultÄ.

           
Datum       Klubbnamn   Namn Kod Gren Hom Deltävling Övrigt Rapport
28 juni . 28 jun   Nyköpings Vattenskidklubb   Östköret 17SWE051 ST NTE Östköret    (saknas)
04 jun - 04 jun   Linköpings Vattenskidklubb   Östköret  17SWE050 SH NTE Östköret    TR
08 jun - 08 jun   Mariestads Vattenskids Klubb   Västsvenska serien  17SWE053 S NTE Västsvenska    TR
15 jun - 15 jun   Vattenskidklubben Svanen   Sydcupen  17SWE054 S NTE Sydcupen    TR
17 jun - 18 jun   Vattenskidklubben Svanen   Strömsnäs Open  17SWE001 TH RLH      TR
18 jun - 18 jun   Borgvik Vattenskidklubb   Västsvenska serien 17SWE055 TS NTE Västsvenska    TR
20 jun - 20 jun   Gamla Boo Vattenskidklubb   Sydcupen 17SWE052 S NTE Sydcupen Flyttad  TR
21 jun - 21 jun   Alingsås Vattenskidklubb   Västsvenska serien  17SWE056 S NTE Västsvenska SitSki  TR
21 jun - 21 jun   Hofors Båt o Vattenskidklubb   Mellansvenska cupen  17SWE057 ST NTE Mellansvensk    T r
25 jun - 25 jun   Eskilstuna Vattenskidklubb   Barva Fighten   17SWE058 S NTE   B-bana  TR
28 jun - 28 jun   Göteborgs Vattenskidklubb   Västsvenska serien  17SWE059 S NTE Västsvenska SitSki  TR
30 jun - 02 jul   SVWF   SM vecka Borås  17SWE009 STH RLH      TR
05 jul - 05 jul   Vänersborgs Vattenskidklubb   Västsvenska serien  17SWE060 ST NTE Västsvenska    TR
08 jul - 08 jul   Linköpings Vattenskidklubb   Froggy Vattensport  17SWE008 SH RLH      TR
12 jul - 12 jul   Ambjörnarps Vattenskidklubb   Västsvenska serien  17SWE061 S NTE Västsvenska    TR
12 jul - 12 jul   Silvköparens Vattenskidklubb   DITEC Cup  17SWE062 ST NTE Mellansvensk    TR
13 jul - 17 jul   U21 VM   Ukraina   STH RCH      - -
15 jul - 16 jul   Bollebygds Vattenskidklubb   West Coast Open  17SWE007 ST RLH   SitSki  TR
19 jul - 19 jul   Båt & Vattenskidklubben Delfin   Mellansvenska cupen  17SWE063 ST NTE Mellansvensk    (saknas)
19 jul - 19 jul   Vattenskidklubben Svanen   Sydcupen  17SWE064 T NTE Sydcupen    TR
21 jul - 23 jul   Karlstads Vattenskidklubb   Malibu 4 round slalom

 17SWE006

S RLH Malibu    
29 jul - 30 jul   Bromölla Vattenskidklubb   Ivetofta Sparbank  17SWE005 STH RLH      (saknas)
02 aug - 06 aug   Ungdom & Junior EM   Spanien   STH RCH      - -
05 aug - 06 aug   Ambjörnarps Vattenskidklubb   Oldboy-SM
Kräftcupen
 17SWE004 STH RLH       R
09 aug - 09 aug   Gävle Vattenskidklubb   Mellansvenska cupen  17SWE065 S NTE Mellansvensk    TR
10 aug - 13 aug   Oldboy EM   Italien   STH RLH      - -
11 aug - 13 aug   VSK Svanen   Ungdoms & Junior SM 17SWE080 STHKL        TR
12 aug -     Mariestads Vattenskids Klubb   Mariestad Open  17SWE002 STH RLH      R
12 aug - 12 aug   Gamla Boo Vattenskidklubb   Sydcupen  17SWE066 H NTE Sydcupen    (saknas)
16 aug - 16 aug   Vattenskidklubben Ruskprickarna Mellansvenska cupen  17SWE067 ST NTE Mellansvensk    TR
19 aug - 20 aug   Vänersborg   DM-Väst   STH NTH   INSTÄLLD  - -
26 aug - 27 aug   Nyköpings Vattenskidklubb   Gästabudstrofén 17SWE003 S RLH      TR
26 aug - 27 aug   Arrangör saknas
  DM-Syd   STH NTH      - -
02 sep - 02 sep   Sandvikens Segelsällskap   Mellansvenska cupen  17SWE068 ST NTE Mellansvensk    TR
02 sep - 02 sep   Vattenskidklubben Kringlan   Östköret  17SWE069 ST NTE      TR
03 sep - 10 sep   VM   Frankrike   STH RLH      - -
20 sep - 23 sep   EM   Österike   STH RCH      - -
04 nov - 04 nov   Nyköpings Vattenskidklubb   Ymers Cup  17SWE070 S NTE      
                         

* S = Slalom, H = Hopp, T = Trick, K = Kombination, D = Disabled, L = Lag

NTE Nationell ej homologiserad, NTH Nationell homologiserad, ITH internationell homologiserad.

RLH Ranking List Homologisering CP Prispengar, H2H Head to Head final

  • Inbjudningar och resultat finner ni i menyn till vänster
  • Kolumnen Rapport markerar vilka fullständiga dokument som inkommit till kansliet.
    T = Tävlingsrapport.
    I de fall där homologiseringsfil ersätter tävlingsrapport markeras detta med H.
    R = Resultatlistor med underskrift

Uppdaterat: Nytt datum Östköret Nyköping 28/5

Uppdaterad: 2017-03-16 07:43
Skribent: TK Vattenskidor / Kansliet

Postadress:
Svenska Vattenskid- och Wakeboardförbundet
Lagastigsgatan 6
287 32 Strömsnäsbruk

Kontakt:
Tel: +46709727829, +46704834963
E-post: This is a mailto link