Hoppa till sidans innehåll

2010


Resultat och inbjudningar för 2010. För äldre/nyare resultat, välj årtal till vänster. Längre ner finns ibjudningar till internationella tävlingar.

 

Datum Klubb Tävling/Inbjudan Homolog. Tävlingskod Gren/Resultat*
2010-04-24 Nyköping VSK Frej Cup NTE 10SWE01 S
2010-05-30 Linköping VSK Östköret NTE 10SWE02 S H
2010-06-05 Nyköping VSK Östköret  NTE 10SWE03 S T
2010-06-05 Karlstad VSK Sola Challenge RLH 10SWE04 S
2010-06-06 Karlstad VSK Sola Challenge NTE 10SWE05 S
2010-06-09 Ruskprickarna VSK Mellansvenska cupen NTE 10SWE06 S T
2010-06-16 Svanen VSK Sydcupen NTE 10SWE07 ST
2010-06-16 Cascade VSK Västsvenska serien  NTE 10SWE08 S
2010-06-18 Skags VSK Midnight Master  NTE 10SWE09 S
2010-06-19 Gamla Boo VC Sponsorcupen NTH 10SWE10 S H
2010-06-19 Karlstad VSK Olssons brygga masters NTE 10SWE11 S
2010-06-20 Varberg VSK Slalom Hoppet  NTE 10SWE12 S H
2010-06-23 Alingsås VSK Västsvenska serien  NTE 10SWE13 S
2010-06-30 Matfors VSK Norrtouren NTE 10SWE14 S T H
2010-06-30 Göteborg VSK Västsvenska serien  NTE 10SWE15 S
2010-06-30 Gävle VSK Mellansvenska cupen NTE 10SWE16 ST
2010-07-02 Lida VSK Stockholmsracet RLH 10SWE17 S T D
2010-07-03 Bollebygd VSK West Coast Open NTH 10SWE18 SD
2010-07-03 Lambarö VSK Stockholmsracet RLH 10SWE19 S H
2010-07-04 Göteborg VSK West Coast Open NTH 10SWE20 SD
2010-07-04 Kringlan VSK Stockholmsracet RLH 10SWE21 ST
2010-07-07 Hofors VSK Mellansvenska cupen NTE 10SWE22 S T
2010-07-07 Ambjörnarp VSK Västsvenska serien  NTE 10SWE23 S
2010-07-08 Bromölla VSK Sydcupen NTE 10SWE24 H
2010-07-10 Svallvågen VSK Svallvågen Open RLH 10SWE25 SD
2010-07-11 Varberg VSK Varberg Open RLH 10SWE26 S D
2010-07-12/13 Bromölla VSK Ivetofta Sparbanks Cup  RLH 10SWE29 STH
2010-07-14 Silvköparen VSK Silver Open NTE 10SWE27 ST
2010-07-14 Vänserborg VSK Västsvenska Serien NTE 10SWE50 S
2010-07-14 Skags VSK Norrtouren  NTE 10SWE28 ST
2010-07-16/18 Nora VSK Q.E.M. Cup RLH 10SWE30 S T H
2010-07-23/25 Mariestad VSK Ungdom & Junior SM  NTH 10SWE31 S T H K L
2010-07-24 Gamla Boo VC Sydcupen NTE 10SWE32 S T H
2010-07-28 Göteborg VSK Västsvenska Serien NTE 10SWE51 S D
2010-07-30/08-01 Linköping VSK SM RLH 10SWE33 S T H D K L 
2010-08-05/08 Italien Junior VM RCH    
2010-08-06/08 Svanen VSK Oldboy/Oldgirl SM NTH 10SWE34 STH K L 
2010-08-06/08 Svanen VSK Delfincupens Riksfinal NTH 10SWE34 ST 
2010-08-11 Graninge VSK Norrtouren NTE 10SWE35 ST
2010-08-12/15 Frankrike U21 EM RCH   S T H
2010-08-14/15 Ambjörnarp VSK Kräftcupen RLH 10SWE36 S T H K
2010-08-18 Svanen VSK Sydcupen NTE 10SWE37 S T H
2010-08-18/22 Storbrittannien EM RLH   S T H
2010-08-21 Alingsås VSK Alingsåsarn NTH 10SWE38 S T
2010-08-21 Nyköping VSK Slalomtävling  NTH 10SWE39 S
2010-08-25/29 Österike Ungdom & Junior EM RCH   S T H
2010-08-28/29 Arrangör saknas DM-Mellan NTE 10SWE40 S T H
2010-08-28/29 Lambarö VSK DM-Öst  NTH 10SWE41 S T H
2010-08-28/29 Matfors VSK DM-Nord NTE 10SWE42 S T H
2010-08-28/29 Arrangör saknas DM-Väst  NTE 10SWE43 ST K L 
2010-08-28/29 Arrangör saknas DM-Syd  NTE 10SWE44 S T H
2010-09-04/05 Lida VSK Lida Cup NTH 10SWE45 S T D
2010-09-04 Sandviken VSK Mellansvenska cupen NTE 10SWE46 S T
2010-09-04 Sandviken VSK Mellansvenska cupen NTE 10SWE47 S T
2010-09-06/12 Italien Oldboys VM & EM RLH   S T H
2010-09-11/12 Linköping VSK NoName Cup  RLH 10SWE48 S H
2010-09-13/19 Italien EM funktionshindrade RLH   S T H
2010-11-06 Nyköping VSK Ymers Cup  NTE 10SWE49 S

 

* S = Slalom, H = Hopp, T = Trick, K = Kombination, D = Disabled, L = Lag

 

Internationella Tävlingar

Datum Tävling Land
2010-06-26/27 Slåstad Open Norge
2010-07-03/04 7th International Cyprus Cup Cypern
2010-07-31 / 08-01 Nordiskt Mästerskap Barfota  Slalom  Trick   Komb Finland
Uppdaterad: 2014-03-25 12:40
Skribent: Carl Öhlander

Postadress:
Svenska Vattenskid- och Wakeboardförbundet
Lagastigsgatan 6
287 32 Strömsnäsbruk

Kontakt:
Tel: +46709727829, +46704834963
E-post: This is a mailto link