Hoppa till sidans innehåll

2011


Resultat och inbjudningar för 2011. För äldre/nyare resultat, välj årtal till vänster. Längre ner finns ibjudningar till internationella tävlingar.

 

Datum

Klubb

Namn

Hom

Kod

Gren

 

Maj sö 29

Linköping

Östköret

NTE

11SWE050

S  H

 

Jun on 1

Nyköping

Östköret

NTE

11SWE051

S  T

 

sö 5

Karlstad

Sola Cup

RLH

11SWE009

S

INSTÄLLD

sö 5

Karlstad

Sola Challenge

NTE

11SWE052

S

 

on 15

Hofors

Mellansvenska cupen

NTE

11SWE053

ST

 

on 15

Gamla Boo

Sydcupen

NTE

11SWE054

H

 

lö 18-19

Hofors

Centurion Tour

NTH

11SWE001

SH

 INSTÄLLD

on 22

Svanen

Sydcupen

NTE

11SWE055a

ST

 

on 22

Ruskprickarna

Mellansvenska cupen

NTE

11SWE055b

ST

 

on 22

Alingsås

Västsvenska serien

NTE

11SWE056a

S

 

on 29

Göteborg

Västsvenska serien

NTE

11SWE056b

S

 

on 29

Bromölla

Sydcupen

NTE

11SWE057

T

 

on 29

Silvköparen

DITEC Cup

NTE

11SWE058

ST

 

to 30

Matfors

Norrtouren

NTE

11SWE059

ST

 

Jul fr 1

Lida

Stockholmsracet

RLH

11SWE002

ST

  INSTÄLLD

lö 2

Bollebygd

West Coast Open

NTH

11SWE003

S

 

lö 2

Lambarö

Stockholmsracet

RLH

11SWE004

SH

  INSTÄLLD

sö 3

Bollebygd

West Coast Open

NTH

11SWE003

S

 

sö 3

Kringlan

Stockholmsracet

RLH

11SWE006

ST

  INSTÄLLD

on 6

Gävle

Mellansvenska cupen

NTE

11SWE060

ST

 

on 6

Ambjörnarp

Västsvenska serien

NTE

11SWE061

S

 

lö 9-10

Svallvågen

KWA OpenVarberg Open

RLH

11SWE008

S F

 

on 13

Skags

Norrtouren

NTE

11SWE062

S

 

on 13

Vänersborg

Västsvenska serien

NTE

11SWE063

S

 

fr 15

Nyköping

Slalomcup

NTH

11SWE007

S

 

lö 16-17

Linköping

Centurion Tour

RLH

11SWE010

S H

 

lö 16-17

Svanen

DM-Syd

NTH

11SWE011

STH

 Komb Lag

må 18-24

Ryssland

VM

RCH

 

STH

 

on 20

Svanen

Delfincupens Distriktsfinal

NTE

11SWE064

ST

 

fr 22-24

Mariestad

Ungdom & Junior SM

RLH

11SWE012

S T H

 Komb Lag

on 27

Gamla Boo

Swedbank Cup

NTH

11SWE013

S H

 

on 27

Lida

Östköret

NTE

11SWE065

ST

 

to 28

Graninge

Norrtouren

NTE

11SWE066

S

 

fr 29-31

Bromölla

SM

RLH

11SWE014

S T H

 Komb Funk

Aug on 3

Båt & VSK Delfinen

Mellansvenska cupen

NTE

11SWE067

ST

 

on 3

Alingsås

Västsvenska serien

NTE

11SWE072

T

 

fr 5-7

Spanien

U21 EM

RCH

 

STH

 

lö 6-7

Ambjörnarp

Oldboy-NM och SM
Kräftcupen+Eurotour delt

RLH

11SWE015

S T H

 

on 10

Nora

Q.E.M. Cup

NTE

11SWE068

ST

 

sö 14

Varberg

Västsvenska serien

NTE

11SWE069

SH

 

on 17-21

Norge

EM

RLH

 

STH

 

lö 20-21

Alingsås

AlingsåsarnDelfincupens riksfinal

NTH

11SWE016

ST 

 Komb/lag

on 24-28

Ukraina

Ungdom & Junior EM

RCH

 

STH

 

on 24-28

USA

VM funktionshindrade

RCH

 

STH

 

lö 27-28

Arrangör saknas

DM-Mellan

NTE

11SWE073

STH

 

lö 27-28

Matfors

DM-Nord

NTH

11SWE019

S T H

 

Sep to 1-4

Frankrike

U21 VM

RLH

 

STH

 

lö 3-4

Nyköping

DM-Öst

NTH

11SWE017

STH

 Lag

lö 3-4

Bollebygd

DM-Väst

NTH

11SWE018

STH

 

lö 3

Sandviken

Mellansvenska cupen

NTE

11SWE070

ST

 

to 15-18

Frankrike

Oldboys EM

RLH

 

STH

 

Nov lö 5

Nyköping

Ymers Cup

NTE

11SWE071

S

 

 

* S = Slalom, H = Hopp, T = Trick, K = Kombination, D = Disabled, L = Lag

 

Internationella Tävlingar

Datum Tävling Land  Gren/Resultat
       

   2011-06-30                      Scandinavian jr. Training Camp              FINLAND               INBJUDAN HÄR 

   2011-07-02                      Kurikka Open                                      FINLAND               INBJUDAN HÄR 

  2011-07-02/03                  SLÅSTAD Open                                   NORGE                 INBJUDAN HÄR  

  2011-07-18                                        VM                                RYSSLAND

  2011-08-17                      2011 E&A Open Championships               NORGE                 BULLETIN-1 HÄR 

  2011-08-05                      2011 E&A U-21 Championships               SPANIEN               BULLETIN-1 HÄR

  2011-08-24                      2011 E&A Youth Chapionships                UKRAINA              BULLETIN-1 HÄR

  2011-09-01                      2011 IWSF U-21 Championships             FRANKRIKE            BULLETIN-1 HÄR
 
2011-09-01                      2011 IWSF U-21 Championships             FRANKRIKE            BULLETIN-2 HÄR                                     

 

 

* S = Slalom, H = Hopp, T = Trick, K = Kombination, D = Disabled, L = Lag

Uppdaterad: 2014-03-25 12:40
Skribent: Carl Öhlander

Postadress:
Svenska Vattenskid- och Wakeboardförbundet
Lagastigsgatan 6
287 32 Strömsnäsbruk

Kontakt:
Tel: +46709727829, +46704834963
E-post: This is a mailto link