Hoppa till sidans innehåll

2014


Tävlingskalender vattenskidor 2014.

 

Resultat och inbjudningar för 2014.

Ladda ner tävlingskalender 2014 som pdf.
(Obs! Det är originalkalendern. Alla förändringar markeras nedan. Senaste uppdatering enligt sidfotens Uppdaterad)

  • Inbjudningar och resultat finner ni i menyn till vänster
  • Kolumnen Rapport markerar vilka dokument som inkommit till kansliet.
    T = Tävlingsrapport.
    I de fall där homologiseringsfil ersätter tävlingsrapport markeras detta med H.
    R = Resultatlistor med underskrift

 

Datum

Klubb

Namn

Gren

Hom

Kod

Deltävling

Distrikt

Rapport

Jun sö 1

Linköping

Östköret

SH

NTE

14SWE050

Östköret

Öst

T,R

sö 1

Varberg

Västsvenska serien

SH

NTE

14SWE051

Västsvenska

Väst, SitSki

T,R

fr 6

Gamla Boo

Sydcupen

SH

NTE

14SWE052

Sydcupen

Syd

T,R

lö 7

Matfors

Norrtouren

S

NTH

14SWE001

Norrtouren

Nord

Inställd

lö 7

Nyköping

Östköret

ST

NTE

14SWE053

Östköret

Öst

T,R

on 11

Bromölla

Sydcupen

SH

NTE

14SWE054

Sydcupen

Syd

T,R

on 18

Svanen

Sydcupen

SH

NTE

14SWE055

Sydcupen

Syd

T,R

on 18

Ruskprickarna

Mellansvenska cupen

ST

NTE

14SWE056

Mellansvensk

Mellan

T, r

on 18

Alingsås

Västsvenska serien

S

NTE

14SWE057

Västsvenska

Väst, SitSki

T,R

on 25

Göteborg

Västsvenska serien

S

NTE

14SWE058

Västsvenska

Väst, SitSki

T,R

on 25

Vittsjö

Delfincupens distriktsfinal

ST

NTE

14SWE059

 

Syd

 T,R

lö 28

Lida

Östköret

SH

NTH

14SWE003

 

Öst, SitSki

 Inställd

lö 28-29

Bollebygd

West Coast Open

S

NTH

14SWE002

 

Väst, SitSki

 H,R

Jul on 2

Ambjörnarp

Västsvenska serien

S

NTE

14SWE060

Västsvenska

Väst

 T,R

on 2

Hofors

Mellansvenska cupen

STH

NTE

14SWE061

Mellansvensk

Mellan

 T,R

lö 5-6

Svallvågen

KWA Open

Varberg Open

S

RLH

14SWE004

 

Väst, SitSki

T,H,R

on 9

Skag

Norrtouren

S

NTE

14SWE062

Norrtouren

Nord

Inställd

lö 12

Mariestad

Mariestad Open

S

RLH

14SWE005

 

Väst

H
Sön 13 Borgvik Västsvenska serien S NTE 14SWE071

Västsvenska

Väst T,R

on 16

Vänersborg

Västsvenska serien

ST

NTE

14SWE063

Västsvenska

Väst

T,R

on 16

Silvköparen

DITEC Cup

ST

NTE

14SWE064

Mellansvensk

Mellan

T,R
on 16 Svanen DM-Syd STH NTH 14SWE011   Syd T,R

lö 19-20

Nyköping

Gästabudstrofén

STH

RLH

 14SWE006

 

Öst

H,R

on 23

Båt & VSK Delfin

Mellansvenska cupen

ST

NTE

14SWE065

Mellansvensk

Mellan

T,R
on 23 Cascade SC

Västsvenska serien

S NTE 14SWE072 Västsvenska   T,R

lö 26-27

Linköping

Ungdom & Junior SM

STH

RLH

 14SWE012

 

Öst

H,R

ti 29-3

Junior VM

Ukraina

STH

RCH

 

 

Int

 

Aug fr 1-2

Bromölla

SM

STH

RLH

 14SWE013

 

Syd

T,H,R
Ti 5 Svanen Sydcupen STH NTE 14SWE066 Sydcupen Syd

T,R

lö 9-10

Ambjörnarp

Kräftcupen

STH

RLH

 14SWE007

 

Väst

H,R

on 13-17

EM

Tjeckien

STH

RCH

 

 

Int

 

lö 16-17

Gamla Boo

Oldboys SM

Färs & Frosta cup

STH

NTH

 14SWE009

 

Syd

H,R

lö 16-17

Alingsås

Delfincupens riksfinal

ST

NTH

 14SWE008

 

Väst

H,R

on 20

Gävle

Mellansvenska cupen

ST

NTE

14SWE067

Mellansvensk

Mellan

T, R

lö 23-24

Matfors

DM-Nord

STH

NTH

 14SWE010

 

Nord

Inställd

lö 23-24

Arrangör saknas

DM-Mellan

STH

NTE

 

 

Mellan

 

lö 23-24

Arrangör saknas

DM-Öst

STH

NTH

 

 

Öst

Se 6 sept.

on 27-31

Ungdom & Junior EM

Spanien

STH

RCH

 

 

Int

 
lö 30-31 Vänersborg DM-Väst STH NTH  14SWE014   Väst H,R

Sep lö 6

Sandviken

Mellansvenska cupen

ST

NTE

14SWE068

Mellansvensk

Mellan

T,R
Sep lö 6  Kringlan DM-Öst
STH NTE 14SWE070 DM
Öst T,R
sön. 7 Mariestad Hjerta Challange SH RLH 14SWE015   Väst H,R

Okt on 8-12

Oldboy VM

USA

STH

RLH

 

 

Int

 

Nov lö 1

Nyköping

Ymers Cup

S

NTE

14SWE069

 

Öst

 

 

NTE Nationell ej homologiserad, NTH Nationell homologiserad, ITH internationell homologiserad.

RLH Ranking List Homologisering CP Prispengar, H2H Head to Head final

 

 

* S = Slalom, H = Hopp, T = Trick, K = Kombination, D = Disabled, L = Lag

Uppdaterad: 2015-01-30 11:35

Postadress:
Svenska Vattenskid- och Wakeboardförbundet
Lagastigsgatan 6
287 32 Strömsnäsbruk

Kontakt:
Tel: +46709727829, +46704834963
E-post: This is a mailto link