Hoppa till sidans innehåll

2015


Tävlingskalender vattenskidor 2015.

Senaste uppdatering enligt sidfotens Uppdaterad
Gula markeringar avser nya ändringar.

 

Resultat och inbjudningar finns via menyn till vänster.

Datum   Arrangör Tävling Grenar Hom. Deltävling Kod Övrigt
31 maj
Linköpings VSK Östköret SH NTE Östköret

07 jun
Nyköpings VSK Östköret ST NTE Östköret

14 jun
Varbergs VSK Västsvenska serien SH NTE Västsvenska
SitSki
16 jun - 17 jun VSK Svanen Sydcupen ST NTE Sydcupen

17 jun
VSK Ruskprickarna Mellansvenska cupen ST NTE Mellansvensk

17 jun
Alingsås VSK Västsvenska serien S NTE Västsvenska
SitSki
24 jun
Göteborgs VSK Västsvenska serien S NTE Västsvenska
SitSki
27 jun - 28 jun Bromölla VSK Ivetofta Sparbank STH RLH


27 jun
Lida VSK Östköret S NTE


01 jul
Ambjörnarps VSK Västsvenska serien S NTE Västsvenska

01 jul
Hofors Båt o VSK Mellansvenska cupen ST NTE Mellansvensk

03 jul - 05 jul U21 IWWF Championship Spanien STH RCH      
04 jul - 05 jul Svallvågen VSK KWA Open / Strömsnäs Open S RLH

SitSki
08 jul
Skags VSK Norrtouren S NTE Norrtouren

08 jul
Gävle VSK Mellansvenska cupen ST NTE Mellansvensk

08 jul
Gamla Boo VSK GBVC Slalom Hopp Cup SH NTH


11 jul - 12 jul Bollebygds VSK West Coast Open S NTH

SitSki
15 jul
Vänersborgs VSK Västsvenska serien ST NTE Västsvenska

15 jul
Silvköparens VSK DITEC Cup ST NTE Mellansvensk

18 jul - 19 jul Arrangör saknas SM STH NTH


20 jul - 21 jul Nyköpings VSK Gästabudstrofén STH RLH


22 jul
Cascade Ski Club Västsvenska serien S NTE Västsvenska

22 jul
Båt & VSK Delfin Mellansvenska cupen ST NTE Mellansvensk

24 jul - 26 jul VSK Svanen Ungdom & Junior SM STH RLH


01 aug - 02 aug Linköpings VSK Oldboys SM / DM-öst STH NTH


05 aug
Bromölla VSK Sydcupen SH NTE Sydcupen

05 aug - 09 aug U14/U17 IWWF E&A Championship Ukraina STH RCH      
08 aug - 09 aug Ambjörnarps VSK Kräftcupen / DM-väst STH RLH


12 aug
Gamla Boo VSK Sydcupen T NTE Sydcupen

15 aug
Mariestads VSK Mariestad Open SH RLH


19 aug - 23 aug IWWF E&A Championship Frankrike STH RCH      
22 aug - 23 aug Bromölla VSK DM-Syd STH NTH


22 aug - 23 aug Matfors VSK DM-Nord STH NTH


22 aug - 23 aug Arrangör saknas DM-Mellan STH NTE


03 sep - 06 sep 35+ IWWF E&A Championship Storbritanien STH RLH      
04 sep - 06 sep U21 IWWF E&A Championship Spanien STH RCH      
05 sep
Sandvikens Segelsällskap Mellansvenska cupen ST NTE Mellansvensk

07 sep - 13 sep IWWF Championship Italien STH RCH      
07 nov
Nyköpings VSK Ymers Cup S NTE


 

Datum   Arrangör Tävling Grenar Hom. Deltävling Kod Övrigt Rapport
31 maj   Linköpings VSK Östköret SH NTE Östköret  15SWE050   TR
07 jun   Nyköpings VSK Östköret ST NTE Östköret  15SWE051   TR
14 jun   Varbergs VSK Västsvenska serien SH NTE Västsvenska  15SWE052 SitSki TR
16 jun - 17 jun VSK Svanen Sydcupen ST NTE Sydcupen  15SWE053    TR
17 jun   VSK Ruskprickarna Mellansvenska cupen ST NTE Mellansvensk  15SWE054   TR
17 jun   Alingsås VSK Västsvenska serien S NTE Västsvenska  15SWE055 SitSki TR
24 jun   Göteborgs VSK Västsvenska serien S NTE Västsvenska  15SWE056 SitSki TR
27 jun - 28 jun Bollebygds VSK West Coast Open S NTH    15SWE011 SitSki TR
27 jun   Lida VSK Östköret S NTE    15SWE057  Inställd - -
29 jun   Vittsjö VSK Delfincupens Distriktsfinal ST NTE    15SWE070 NY TR
01 jul   Ambjörnarps VSK Västsvenska serien S NTE Västsvenska  15SWE058   TR
01 jul   Hofors Båt o VSK Mellansvenska cupen ST NTE Mellansvensk  15SWE059   TR
03 jul - 05 jul U21 IWWF Championship Spanien STH RCH        - -
04 jul - 05 jul Svallvågen VSK KWA Open / Strömsnäs Open S RLH    15SWE003 SitSki  TR
08 jul   Skags VSK Norrtouren S NTE Norrtouren  15SWE060   TR
08 jul   Gävle VSK Mellansvenska cupen ST NTE Mellansvensk  15SWE061   TR
08 jul   Gamla Boo VSK GBVC Slalom Hopp Cup SH NTH    15SWE010    TR
15 jul   Vänersborgs VSK Västsvenska serien ST NTE Västsvenska  15SWE062   R
15 jul   Silvköparens VSK DITEC Cup ST NTE Mellansvensk  15SWE063   TR
22 jul   Cascade Ski Club Västsvenska serien S NTE Västsvenska  15SWE064   TR
24 jul - 26 jul VSK Svanen Ungdom & Junior SM STH RLH    15SWE006    TR
18 jul - 19 jul Karlstad VSK Malibu 4 round slalom S RLH    15SWE012    HR
01 aug - 02 aug Linköpings VSK Oldboys SM / DM-öst STH NTH    15SWE009   TR
05 aug   Bromölla VSK Sydcupen SH NTE Sydcupen  15SWE066    R
05 aug - 09 aug U14/U17 IWWF E&A Championship  Rom, Italien
STH RCH
     - -
08 aug - 09 aug Ambjörnarps VSK Kräftcupen / DM-väst STH RLH    15SWE001   HR
12 aug   Båt & VSK Delfin Mellansvenska cupen ST NTE Mellansvenska 15SWE065 Flyttad TR
15 aug - 16 aug
Mariestads VSK SM STH RLH    15SWE005    TR
19 aug - 23 aug IWWF E&A Championship Frankrike STH RCH       - -
22 aug - 23 aug Matfors VSK DM-Nord STH NTH    15SWE007   TR
22 aug - 23 aug Arrangör saknas DM-Mellan STH NTE        - -
29 aug -30 aug Bromölla VSK 

Ivetofta Sparbank

DM-Syd

STH RLH
NTH
  15SWE004
15SWE008
Flyttad TR
TR
30 aug   VSK Kringlan Östköret ST NTE    15SWE071  Inställd - -
03 sep - 06 sep 35+ IWWF E&A Championship Storbritanien STH RLH        - -
04 sep - 06 sep U21 IWWF E&A Championship Spanien STH RCH       - -
12 aug   Gamla Boo VSK Sydcupen H NTE Sydcupen 15SWE067   Inställd - -
05 sep   Sandvikens Segelsällskap Mellansvenska cupen ST NTE Mellansvensk  15SWE068   TR
07 sep - 13 sep IWWF Championship Italien STH RCH        - -

13 sep

 

Nyköpings VSK  

Gästabudstrofén

S

RLH

 

15SWE002

Flyttad

     TR
07 nov   Nyköpings VSK Ymers Cup S NTE    15SWE069    

 

* S = Slalom, H = Hopp, T = Trick, K = Kombination, D = Disabled, L = Lag

NTE Nationell ej homologiserad, NTH Nationell homologiserad, ITH internationell homologiserad.

RLH Ranking List Homologisering CP Prispengar, H2H Head to Head final

  • Inbjudningar och resultat finner ni i menyn till vänster
  • Kolumnen Rapport markerar vilka fullständiga dokument som inkommit till kansliet.
    T = Tävlingsrapport.
    I de fall där homologiseringsfil ersätter tävlingsrapport markeras detta med H.
    R = Resultatlistor med underskrift
Uppdaterad: 2015-01-30 11:55
Skribent: TK Vattenskidor / Kansliet

Postadress:
Svenska Vattenskid- och Wakeboardförbundet
Lagastigsgatan 6
287 32 Strömsnäsbruk

Kontakt:
Tel: +46709727829, +46704834963
E-post: This is a mailto link