Hoppa till sidans innehåll

2016


Tävlingskalender vattenskidor 2016 

Senaste uppdatering enligt sidfotens Uppdaterad

 Resultat och inbjudningar finns via menyn till vänster.

Datum   Arrangör Tävling Grenar Hom. Deltävling Kod Övrigt
31 maj   Linköpings VSK Östköret SH NTE Östköret    
07 jun   Nyköpings VSK Östköret ST NTE Östköret    
14 jun   Varbergs VSK Västsvenska serien SH NTE Västsvenska   SitSki
16 jun - 17 jun VSK Svanen Sydcupen ST NTE Sydcupen    
17 jun   VSK Ruskprickarna Mellansvenska cupen ST NTE Mellansvensk    
17 jun   Alingsås VSK Västsvenska serien S NTE Västsvenska   SitSki
24 jun   Göteborgs VSK Västsvenska serien S NTE Västsvenska   SitSki
27 jun - 28 jun Bromölla VSK Ivetofta Sparbank STH RLH      
27 jun   Lida VSK Östköret S NTE      
01 jul   Ambjörnarps VSK Västsvenska serien S NTE Västsvenska    
01 jul   Hofors Båt o VSK Mellansvenska cupen ST NTE Mellansvensk    
03 jul - 05 jul U21 IWWF Championship Spanien STH RCH      
04 jul - 05 jul Svallvågen VSK KWA Open / Strömsnäs Open S RLH     SitSki
08 jul   Skags VSK Norrtouren S NTE Norrtouren    
08 jul   Gävle VSK Mellansvenska cupen ST NTE Mellansvensk    
08 jul   Gamla Boo VSK GBVC Slalom Hopp Cup SH NTH      
11 jul - 12 jul Bollebygds VSK West Coast Open S NTH     SitSki
15 jul   Vänersborgs VSK Västsvenska serien ST NTE Västsvenska    
15 jul   Silvköparens VSK DITEC Cup ST NTE Mellansvensk    
18 jul - 19 jul Arrangör saknas SM STH NTH      
20 jul - 21 jul Nyköpings VSK Gästabudstrofén STH RLH      
22 jul   Cascade Ski Club Västsvenska serien S NTE Västsvenska    
22 jul   Båt & VSK Delfin Mellansvenska cupen ST NTE Mellansvensk    
24 jul - 26 jul VSK Svanen Ungdom & Junior SM STH RLH      
01 aug - 02 aug Linköpings VSK Oldboys SM / DM-öst STH NTH      
05 aug   Bromölla VSK Sydcupen SH NTE Sydcupen    
05 aug - 09 aug U14/U17 IWWF E&A Championship Ukraina STH RCH      
08 aug - 09 aug Ambjörnarps VSK Kräftcupen / DM-väst STH RLH      
12 aug   Gamla Boo VSK Sydcupen T NTE Sydcupen    
15 aug   Mariestads VSK Mariestad Open SH RLH      
19 aug - 23 aug IWWF E&A Championship Frankrike STH RCH      
22 aug - 23 aug Bromölla VSK DM-Syd STH NTH      
22 aug - 23 aug Matfors VSK DM-Nord STH NTH      
22 aug - 23 aug Arrangör saknas DM-Mellan STH NTE      
03 sep - 06 sep 35+ IWWF E&A Championship Storbritanien STH RLH      
04 sep - 06 sep U21 IWWF E&A Championship Spanien STH RCH      
05 sep   Sandvikens Segelsällskap Mellansvenska cupen ST NTE Mellansvensk    
07 sep - 13 sep IWWF Championship Italien STH RCH      
07 nov   Nyköpings VSK Ymers Cup S NTE      

Datum

Klubb

Namn

Gren

Hom

Kod

Deltävling

Distrikt

Rapport

Maj sö 29

Linköping

Östköret

SH

NTE

16SWE050

Östköret

Öst

 TR

Jun sö 5

Nyköping

Östköret

ST

NTE

16SWE051

Östköret

Öst

 TR

lö 11

Kringlan

Östköret

S

NTE

16SWE079

 

Öst

 FLYTTAD:
till september 
sö 12 Borgvik

Västsvenska serien

ST NTE 16SWE078 Västsvenska Väst  TR

on 15

Båt & VSK Delfin

Mellansvenska cupen

ST

NTE

16SWE054

Mellansvensk

Mellan

 TR

to 16

Svanen

Sydcupen

S

NTE

16SWE055

Sydcupen

Syd

 TR  

on 22

Ruskprickarna

Mellansvenska cupen

ST

NTE

16SWE056

Mellansvensk

Mellan

    

on 22

Alingsås

Västsvenska serien

S

NTE

16SWE057

Västsvenska

Väst, SitSki

 TR

on 29

Göteborg

Västsvenska serien

S

NTE

16SWE059

Västsvenska

Väst, SitSki

 TR

Jul lö 2-3

Svallvågen

KWA Open

Strömsnäs Open

S

RLH

16SWE001

 

Väst, SitSki

  R  

lö 2

Gävle

Mellansvenska cupen

S

NTH

16SWE061

Mellansvensk

Mellan

 TR

on 6

Ambjörnarp

Västsvenska serien

S

NTE

16SWE062

Västsvenska

Väst

 TR

on 6

Bromölla

Sydcupen

H

NTE

16SWE068

Sydcupen

Syd

    

lö 9-10

Nyköping

Gästabudstrofén

S

RLH

16SWE002

 

Öst

 TR

on 13

Vänersborg

Västsvenska serien

ST

NTE

16SWE064

Västsvenska

Väst

 TR

on 13

Silvköparen

DITEC Cup

ST

NTE

16SWE065

Mellansvensk

Mellan

 TR

on 13

Gamla Boo

Sydcupen

S

NTE

16SWE069

Sydcupen

Syd

 TR

lö 16-17

Bollebygd

West Coast Open

ST

RLH

16SWE003

 

Väst, SitSki

   R

on 20

Svanen

Sydcupen

T

NTE

16SWE073

Sydcupen

Syd

 TR  

on 20

Hofors

Mellansvenska cupen

ST

NTE

16SWE076

Mellansvensk

Mellan

   

on 20

Mariestad Västsvenska serien S NTH 16SWE080 Västsvenska Väst  TR

to 21-24

U21 EM

Norge

STH

RCH

 

 

Int

 

lö 23-24

Karlstad

Malibu 4 round slalom

S

RLH

16SWE007

 

Väst

    R

on 27

Vittsjö

Sydcupen

T

NTE

16SWE075

 

Syd

 TR

on 27

Cascade

Västsvenska serien

S

NTE

16SWE067

Västsvenska

Väst

 TR

lö 30-31

Ambjörnarp

Ungdom & Junior SM

Kräftcupen

STH

RLH

16SWE004

 

Väst

    R

Aug on 3-7

Oldboy EM

Spanien

 

STH

 

RLH

 

 

Int

 

7

Mariestad Open

Mariestad

SH

RLH

16SWE008

 

Väst

TR 

fr 12

Gamla Boo

Sydcupen

H

NTE

16SWE074

Sydcupen

Syd

    

lö 13-14

Bromölla

Oldboy SM

Ivetofta Sparbank

STH

RLH

16SWE006

 

Syd

  R

on 10-14

Ungdom & Junior EM

Italien

STH

RCH

 

 

Int

 
lö 20-21 Linköping SM STH RLH 16SWE005   Öst  TR

lö 27-28

Gamla Boo

DM-Syd

STH

NTE

16SWE077

 

Syd

 TR

lö 27-28

Ö-Vik VSK

DM-Nord

STH

NTE

16SWE070

 

Nord

 Flyttad tävlingsplats

lö 27-28

Arrangör saknas

DM-Mellan

STH

NTE

 

 

Mellan

    

lö 27-28

Arrangör saknas

DM-Väst

STH

NTE

 

 

Väst

    

Sep to 1-4

EM

Spanien

STH

RCH

 

 

Int

 

lö 3

Sandviken

Mellansvenska cupen

ST

NTE

16SWE071

Mellansvensk

Mellan

 TR

lö 10

Kringlan

Östköret

ST

NTE

16SWE079

Östköret

Öst

    

lö 17-18

Nyköping

DM-Öst

STH

NTE

16SWE081

 

Öst

 TR

14-18

Oldboy VM Spanien STH RCH     Int  

Nov lö 5

Nyköping

Ymers Cup

S

NTE

16SWE072

 

Öst

 

 

* S = Slalom, H = Hopp, T = Trick, K = Kombination, D = Disabled, L = Lag

NTE Nationell ej homologiserad, NTH Nationell homologiserad, ITH internationell homologiserad.

RLH Ranking List Homologisering CP Prispengar, H2H Head to Head final

  • Inbjudningar och resultat finner ni i menyn till vänster
  • Kolumnen Rapport markerar vilka fullständiga dokument som inkommit till kansliet.
    T = Tävlingsrapport.
    I de fall där homologiseringsfil ersätter tävlingsrapport markeras detta med H.
    R = Resultatlistor med underskrift
Uppdaterad: 2017-03-16 07:38
Skribent: TK Vattenskidor / Kansliet

Postadress:
Svenska Vattenskid- och Wakeboardförbundet
Lagastigsgatan 6
287 32 Strömsnäsbruk

Kontakt:
Tel: +46709727829, +46704834963
E-post: This is a mailto link