Hoppa till sidans innehåll

2018


Tävlingskalender vattenskidor 2018

Senaste uppdatering enligt sidfotens Uppdaterad

 Resultat och inbjudningar finns via menyn till vänster.

Datum

Klubb

Namn

Gren

Hom

Kod

Deltävling

Distrikt

Rapport

Maj sön 27

Linköping

Östköret

SH

NTE

18SWE050

Östköret

Öst

 

Jun lör 2

Nyköping

Östköret

ST

NTE

18SWE051

Östköret

Öst

 

ons 6

Gamla Boo

Sydcupen

SH

NTE

18SWE052

Sydcupen

Syd

 

ons 13

Mariestad

Västsvenska serien

SH

NTE

18SWE054

Västsvenska

Väst

 

tis 19

Svanen

Sydcupen

STH

NTE

18SWE053

Sydcupen

Sys

 

ons 20

Alingsås

Västsvenska serien

S

NTE

18SWE055

Västsvenska

Väst, SitSki

 

ons 20

Ruskprickarna

Mellansvenska cupen

S

NTE

18SWE056

Mellansvensk

Mellan

 

sön 24

Eskilstuna

Barvafighten

S

NTE

18SWE057

 

Öst, B-bana

 

ons 27

Göteborg

Västsvenska serien

S

NTE

18SWE058

Västsvenska

Väst, SitSki

 

lör 30-1

Svanen

Strömsnäs Open

TH

RLH

18SWE007

 

Syd

 

Jul ons 4

Vänersborg

Västsvenska serien

ST

NTE

18SWE059

Västsvenska

Väst

 

ons 4

Gävle

Mellansvenska cupen

ST

NTE

18SWE060

Mellansvensk

Mellan

 

lör 7-8

Bollebygd

West Coast Open

ST

RLH

18SWE006

 

Väst, SitSki

 

ons 11

Ambjörnarp

Västsvenska serien

S

NTE

18SWE061

Västsvenska

Väst

 

ons 11

Silvköparen

DITEC Cup

ST

NTE

18SWE062

Mellansvensk

Mellan

 

lör 14-15

Linköping

Ungdom & Junior SM

STH

RLH

18SWE002

 

Öst

 

ons 18

Hofors

Mellansvenska cupen

ST

NTE

18SWE063

Mellansvensk

Mellan

 

fre 20-22

Karlstad

Malibu 4 round slalom

S

RLH

18SWE005

Malibu

Väst

 

lör 28-29

Mariestad

SM

STH

RLH

18SWE001

 

Väst

 

Aug ons 1

Båt & VSK Delfin

Mellansvenska cupen

ST

NTE

18SWE064

Mellansvensk

Mellan

 

lör 4-5

Gamla Boo

Oldboy-SM

STH

NTH

 

 

Syd

 

sön 5

Mohed

Mellansvenska cupen

ST

NTE

18SWE065

Mellansvensk

Mellan

 

lör 11-12

Nyköping

Gästabudstrofén

S

RLH

18SWE004

 

Öst

 

ons 15

Svanen

Sydcupen

STH

NTE

18SWE066

Sydcupen

Syd

 

lör 18-19

Mariestad

Mariestad Open

STH

RLH

18SWE003

 

Väst

 

ons 22

Älvkarleby

Mellansvenska cupen

ST

NTE

18SWE067

Mellansvensk

Mellan

 

lör 25-26

Arrangör saknas

DM-Väst

STH

NTH

 

 

Väst

 

lör 25-26

Arrangör saknas

DM-Syd

STH

NTH

 

 

Syd

 

lör 25-26

Arrangör saknas

DM-Nord

STH

NTE

 

 

Nord

 

lör 25-26

Arrangör saknas

DM-Mellan

STH

NTE

 

 

Mellan

 

lör 25-26

Arrangör saknas

DM-Öst

STH

NTE

 

 

Öst

 

Sep Sön 2

Borgvik

Västsvenska serien

S

NTE

18SWE070

Västsvenska

Väst

 

lör 8

Sandviken

Mellansvenska cupen

ST

NTE

18SWE068

Mellansvensk

Mellan

 Nytt datum

Nov lör 3

Nyköping

Ymers Cup

S

NTE

18SWE069

 

Öst

 


Kvalgränser Open SM:
Länk


Ändringar i gult

atum   Arrangör Tävling Grenar Hom. Deltävling Kod Övrigt
31 maj   Linköpings VSK Östköret SH NTE Östköret    
07 jun   Nyköpings VSK Östköret ST NTE Östköret    
14 jun   Varbergs VSK Västsvenska serien SH NTE Västsvenska   SitSki
16 jun - 17 jun VSK Svanen Sydcupen ST NTE Sydcupen    
17 jun   VSK Ruskprickarna Mellansvenska cupen ST NTE Mellansvensk    
17 jun   Alingsås VSK Västsvenska serien S NTE Västsvenska   SitSki
24 jun   Göteborgs VSK Västsvenska serien S NTE Västsvenska   SitSki
27 jun - 28 jun Bromölla VSK Ivetofta Sparbank STH RLH      
27 jun   Lida VSK Östköret S NTE      
01 jul   Ambjörnarps VSK Västsvenska serien S NTE Västsvenska    
01 jul   Hofors Båt o VSK Mellansvenska cupen ST NTE Mellansvensk    
03 jul - 05 jul U21 IWWF Championship Spanien STH RCH      
04 jul - 05 jul Svallvågen VSK KWA Open / Strömsnäs Open S RLH     SitSki
08 jul   Skags VSK Norrtouren S NTE Norrtouren    
08 jul   Gävle VSK Mellansvenska cupen ST NTE Mellansvensk    
08 jul   Gamla Boo VSK GBVC Slalom Hopp Cup SH NTH      
11 jul - 12 jul Bollebygds VSK West Coast Open S NTH     SitSki
15 jul   Vänersborgs VSK Västsvenska serien ST NTE Västsvenska    
15 jul   Silvköparens VSK DITEC Cup ST NTE Mellansvensk    
18 jul - 19 jul Arrangör saknas SM STH NTH      
20 jul - 21 jul Nyköpings VSK Gästabudstrofén STH RLH      
22 jul   Cascade Ski Club Västsvenska serien S NTE Västsvenska    
22 jul   Båt & VSK Delfin Mellansvenska cupen ST NTE Mellansvensk    
24 jul - 26 jul VSK Svanen Ungdom & Junior SM STH RLH      
01 aug - 02 aug Linköpings VSK Oldboys SM / DM-öst STH NTH      
05 aug   Bromölla VSK Sydcupen SH NTE Sydcupen    
05 aug - 09 aug U14/U17 IWWF E&A Championship Ukraina STH RCH      
08 aug - 09 aug Ambjörnarps VSK Kräftcupen / DM-väst STH RLH      
12 aug   Gamla Boo VSK Sydcupen T NTE Sydcupen    
15 aug   Mariestads VSK Mariestad Open SH RLH      
19 aug - 23 aug IWWF E&A Championship Frankrike STH RCH      
22 aug - 23 aug Bromölla VSK DM-Syd STH NTH      
22 aug - 23 aug Matfors VSK DM-Nord STH NTH      
22 aug - 23 aug Arrangör saknas DM-Mellan STH NTE      
03 sep - 06 sep 35+ IWWF E&A Championship Storbritanien STH RLH      
04 sep - 06 sep U21 IWWF E&A Championship Spanien STH RCH      
05 sep   Sandvikens Segelsällskap Mellansvenska cupen ST NTE Mellansvensk    
07 sep - 13 sep IWWF Championship Italien STH RCH      
07 nov   Nyköpings VSK Ymers Cup S NTE      

* S = Slalom, H = Hopp, T = Trick, K = Kombination, D = Disabled, L = Lag

NTE Nationell ej homologiserad, NTH Nationell homologiserad, ITH internationell homologiserad.

RLH Ranking List Homologisering CP Prispengar, H2H Head to Head final

  • Inbjudningar och resultat finner ni i menyn till vänster
  • Kolumnen Rapport markerar vilka fullständiga dokument som inkommit till kansliet.
    T = Tävlingsrapport.
    I de fall där homologiseringsfil ersätter tävlingsrapport markeras detta med H.
    R = Resultatlistor med underskrift
Uppdaterad: 15 FEB 2018 12:28
Skribent: TK Vattenskidor / Kansliet

Postadress:
Svenska Vattenskid- och Wakeboardförbundet
Lagastigsgatan 6
287 32 Strömsnäsbruk

Kontakt:
Tel: +46709727829, +46704834963
E-post: This is a mailto link