Hoppa till sidans innehåll

Wake 2015


Tävlingskalender wake 2015.

Senaste uppdatering enligt sidfotens Uppdaterad
Gula markeringar avser nya ändringar.

 

Resultat och inbjudningar finns via menyn till vänster.

Datum   Arrangör Tävling Grenar Hom. Deltävling Kod Övrigt
31 maj
Linköpings VSK Östköret SH NTE Östköret

07 jun
Nyköpings VSK Östköret ST NTE Östköret

14 jun
Varbergs VSK Västsvenska serien SH NTE Västsvenska
SitSki
16 jun - 17 jun VSK Svanen Sydcupen ST NTE Sydcupen

17 jun
VSK Ruskprickarna Mellansvenska cupen ST NTE Mellansvensk

17 jun
Alingsås VSK Västsvenska serien S NTE Västsvenska
SitSki
24 jun
Göteborgs VSK Västsvenska serien S NTE Västsvenska
SitSki
27 jun - 28 jun Bromölla VSK Ivetofta Sparbank STH RLH


27 jun
Lida VSK Östköret S NTE


01 jul
Ambjörnarps VSK Västsvenska serien S NTE Västsvenska

01 jul
Hofors Båt o VSK Mellansvenska cupen ST NTE Mellansvensk

03 jul - 05 jul U21 IWWF Championship Spanien STH RCH      
04 jul - 05 jul Svallvågen VSK KWA Open / Strömsnäs Open S RLH

SitSki
08 jul
Skags VSK Norrtouren S NTE Norrtouren

08 jul
Gävle VSK Mellansvenska cupen ST NTE Mellansvensk

08 jul
Gamla Boo VSK GBVC Slalom Hopp Cup SH NTH


11 jul - 12 jul Bollebygds VSK West Coast Open S NTH

SitSki
15 jul
Vänersborgs VSK Västsvenska serien ST NTE Västsvenska

15 jul
Silvköparens VSK DITEC Cup ST NTE Mellansvensk

18 jul - 19 jul Arrangör saknas SM STH NTH


20 jul - 21 jul Nyköpings VSK Gästabudstrofén STH RLH


22 jul
Cascade Ski Club Västsvenska serien S NTE Västsvenska

22 jul
Båt & VSK Delfin Mellansvenska cupen ST NTE Mellansvensk

24 jul - 26 jul VSK Svanen Ungdom & Junior SM STH RLH


01 aug - 02 aug Linköpings VSK Oldboys SM / DM-öst STH NTH


05 aug
Bromölla VSK Sydcupen SH NTE Sydcupen

05 aug - 09 aug U14/U17 IWWF E&A Championship Ukraina STH RCH      
08 aug - 09 aug Ambjörnarps VSK Kräftcupen / DM-väst STH RLH


12 aug
Gamla Boo VSK Sydcupen T NTE Sydcupen

15 aug
Mariestads VSK Mariestad Open SH RLH


19 aug - 23 aug IWWF E&A Championship Frankrike STH RCH      
22 aug - 23 aug Bromölla VSK DM-Syd STH NTH


22 aug - 23 aug Matfors VSK DM-Nord STH NTH


22 aug - 23 aug Arrangör saknas DM-Mellan STH NTE


03 sep - 06 sep 35+ IWWF E&A Championship Storbritanien STH RLH      
04 sep - 06 sep U21 IWWF E&A Championship Spanien STH RCH      
05 sep
Sandvikens Segelsällskap Mellansvenska cupen ST NTE Mellansvensk

07 sep - 13 sep IWWF Championship Italien STH RCH      
07 nov
Nyköpings VSK Ymers Cup S NTE


 

Datum Namn Arrangerande klubb Ort Typ Klassning Tävlingskod Rapport
6 juni Gothenburg Wakeboard Battle Göteborgs Wakeboardklubb Göteborg Kabel - Två torn Orankad 15SWE201  TR
27 juni Lucas Only 2015 Västerås Kabelpark Förening Västerås Kabel - Två torn Orankad 15SWE202  TR
21-22 augusti SM kabel Wakeboard och Wakeskate Fagersta Västanfors VSK Fagersta Kabel - Full size 3-star 15SWE203  TR
29-30 augusti SM Båt Wakeboard och Wakeskate Kungälvs Wakeboardklubb Kungälv Båt Nationell 15SWE204  TR
  • Inbjudningar och resultat finner ni i menyn till vänster
  • Kolumnen Rapport markerar vilka fullständiga dokument som inkommit till kansliet.
    T = Tävlingsrapport.

    R = Resultatlistor med underskrift
Uppdaterad: 2016-05-17 11:45
Skribent: Kansliet

Postadress:
Svenska Vattenskid- och Wakeboardförbundet
Lagastigsgatan 6
287 32 Strömsnäsbruk

Kontakt:
Tel: +46709727829, +46704834963
E-post: This is a mailto link