Hoppa till sidans innehåll

Wake 2016


Tävlingskalender wakeboard/wakeskate.

Senaste uppdatering enligt sidfotens Uppdaterad
Gula markeringar avser nya ändringar.

Resultat och inbjudningar finns via menyn till vänster.

Datum   Arrangör Tävling Grenar Hom. Deltävling Kod Övrigt
31 maj   Linköpings VSK Östköret SH NTE Östköret    
07 jun   Nyköpings VSK Östköret ST NTE Östköret    
14 jun   Varbergs VSK Västsvenska serien SH NTE Västsvenska   SitSki
16 jun - 17 jun VSK Svanen Sydcupen ST NTE Sydcupen    
17 jun   VSK Ruskprickarna Mellansvenska cupen ST NTE Mellansvensk    
17 jun   Alingsås VSK Västsvenska serien S NTE Västsvenska   SitSki
24 jun   Göteborgs VSK Västsvenska serien S NTE Västsvenska   SitSki
27 jun - 28 jun Bromölla VSK Ivetofta Sparbank STH RLH      
27 jun   Lida VSK Östköret S NTE      
01 jul   Ambjörnarps VSK Västsvenska serien S NTE Västsvenska    
01 jul   Hofors Båt o VSK Mellansvenska cupen ST NTE Mellansvensk    
03 jul - 05 jul U21 IWWF Championship Spanien STH RCH      
04 jul - 05 jul Svallvågen VSK KWA Open / Strömsnäs Open S RLH     SitSki
08 jul   Skags VSK Norrtouren S NTE Norrtouren    
08 jul   Gävle VSK Mellansvenska cupen ST NTE Mellansvensk    
08 jul   Gamla Boo VSK GBVC Slalom Hopp Cup SH NTH      
11 jul - 12 jul Bollebygds VSK West Coast Open S NTH     SitSki
15 jul   Vänersborgs VSK Västsvenska serien ST NTE Västsvenska    
15 jul   Silvköparens VSK DITEC Cup ST NTE Mellansvensk    
18 jul - 19 jul Arrangör saknas SM STH NTH      
20 jul - 21 jul Nyköpings VSK Gästabudstrofén STH RLH      
22 jul   Cascade Ski Club Västsvenska serien S NTE Västsvenska    
22 jul   Båt & VSK Delfin Mellansvenska cupen ST NTE Mellansvensk    
24 jul - 26 jul VSK Svanen Ungdom & Junior SM STH RLH      
01 aug - 02 aug Linköpings VSK Oldboys SM / DM-öst STH NTH      
05 aug   Bromölla VSK Sydcupen SH NTE Sydcupen    
05 aug - 09 aug U14/U17 IWWF E&A Championship Ukraina STH RCH      
08 aug - 09 aug Ambjörnarps VSK Kräftcupen / DM-väst STH RLH      
12 aug   Gamla Boo VSK Sydcupen T NTE Sydcupen    
15 aug   Mariestads VSK Mariestad Open SH RLH      
19 aug - 23 aug IWWF E&A Championship Frankrike STH RCH      
22 aug - 23 aug Bromölla VSK DM-Syd STH NTH      
22 aug - 23 aug Matfors VSK DM-Nord STH NTH      
22 aug - 23 aug Arrangör saknas DM-Mellan STH NTE      
03 sep - 06 sep 35+ IWWF E&A Championship Storbritanien STH RLH      
04 sep - 06 sep U21 IWWF E&A Championship Spanien STH RCH      
05 sep   Sandvikens Segelsällskap Mellansvenska cupen ST NTE Mellansvensk    
07 sep - 13 sep IWWF Championship Italien STH RCH      
07 nov   Nyköpings VSK Ymers Cup S NTE      
  Datum Tävling Arrangör Ort Typ Klassning Tävlingskod Rapport
JUNI 17-18 juni Lucas Only Västerås Kabelpark Förening Västerås Cable Park Kabel - två torn Orankad 16swe201 TR
  23 juni Scandinavian Masters Fagersta Västanfors VSK Fagersta Cable Park Kabel - fullsize Orankad 16swe205   R
JULI 22-23 juli King&Queen of the Castle/Hallifornia Göteborgs Wakeboardklubb Fästningen Varberg Kabel - två torn Orankad  16swe206 TR 
  30-31 juli Båt-SM Tullbodens VSK Tullboden Båt Nationell 16swe202 TR
AUGUSTI 8-13 aug Båt-EM Irland          
  12-13 aug Malmö Rail Riot Malmö Wake Park Malmö Kabel - två torn Orankad 16swe203 TR   
  20-21 aug Kabel-SM TCP Sthlm-Arlanda Stockholm-Arlanda Kabel - fullsize 3 stars 16swe204 TR
SEPTEMBER 19-25 sep Kabel-EM Israel          
NOVEMBER 12-20 nov Kabel-VM Mexiko          
  • Inbjudningar och resultat finner ni i menyn till vänster
  • Kolumnen Rapport markerar vilka fullständiga dokument som inkommit till kansliet.
    T = Tävlingsrapport.

    R = Resultatlistor med underskrift
Uppdaterad: 2016-05-17 11:36
Skribent: Kansliet

Postadress:
Svenska Vattenskid- och Wakeboardförbundet
Lagastigsgatan 6
287 32 Strömsnäsbruk

Kontakt:
Tel: +46709727829, +46704834963
E-post: This is a mailto link