Hoppa till sidans innehåll

Tävlingar 2020


Preliminär Tävlingskalender vattenskidor 2020

Senaste uppdatering enligt sidfotens Uppdaterad

 Resultat och inbjudningar finns via menyn till vänster.

 

 

Startdatum

Slutdatum

Arrangör

Namn

Gren

Hom

Deltävling

Tävlingskod

Övrigt

2020-05-31

2020-05-31

Linköpings Vattenskidklubb

Östköret

SH

NTE

Östköret

20SWE0050

 

2020-06-07

2020-06-07

Lida Vattenskidklubb

Östköret

ST

NTE

Östköret

20SWE0051

 

2020-06-10

2020-06-10

Mariestads Vattenskids Klubb

Västsvenska serien

S

NTH

Västsvenska

   

2020-06-13

2020-06-13

Nyköpings Vattenskidklubb

Östköret

ST

NTE

Östköret

20SWE0052

 

2020-06-16

2020-06-16

Vattenskidklubben Svanen

Sydcupen

STH

NTE

Sydcupen

20SWE0053

 

2020-06-17

2020-06-17

Vattenskidklubben Ruskprickarna

Mellansvenska cupen

ST

NTE

Mellansvensk

20SWE0054

 

2020-06-21

2020-06-21

Eskilstuna Vattenskidklubb

Barvafighten

ST

NTE

Östköret

20SWE0055

B-bana

2020-06-24

2020-06-24

Göteborgs Vattenskidklubb

Västsvenska serien

S

NTE

Västsvenska

20SWE0056

 

2020-06-27

2020-06-27

Vattenskidklubben Svanen

Strömsnäs Open

STH

NTH

     

2020-07-01

2020-07-01

Vänersborgs Vattenskidklubb

Västsvenska serien

ST

NTE

Västsvenska

20SWE0057

 

2020-07-04

2020-07-05

Bollebygds Vattenskidklubb

West Coast Open

ST

RLH

 

20SWE0001

SitSki

2020-07-08

2020-07-08

Ambjörnarps Vattenskidklubb

Västsvenska serien

S

NTE

Västsvenska

20SWE0058

 

2020-07-08

2020-07-08

Silvköparens Vattenskidklubb

DITEC Cup

ST

NTE

Mellansvensk

20SWE0059

 

2020-07-11

2020-07-12

Linköpings Vattenskidklubb

Ungdom & Junior SM

STH

RLH

 

20SWE0002

 

2020-07-11

2020-07-11

Moheds Vattenskidklubb

Mellansvenska cupen

ST

NTE

Mellansvensk

20SWE0060

 

2020-07-17

2020-07-19

Vattenskidklubben Svanen

SM

STH

RLH

 

20SWE0003

 

2020-07-22

2020-07-22

Gävle Vattenskidklubb

Mellansvenska cupen

ST

NTE

Mellansvensk

20SWE0061

 

2020-07-23

2020-07-25

Karlstads Vattenskidklubb

Malibu 3 round slalom

S

RLH

Malibu

20SWE0004

 

2020-07-26

2020-07-26

Mariestads Vattenskids Klubb

Mariestad Open

H

RLH

 

20SWE0005

 

2020-07-30

2020-08-02

 

EM

STH

RCH

     

2020-08-04

2020-08-08

 

Youth EM

STH

RCH

     

2020-08-05

2020-08-05

Alingsås Vattenskidklubb

Västsvenska serien

S

NTE

Västsvenska

20SWE0062

 

2020-08-08

2020-08-09

Ambjörnarps Vattenskidklubb

+35 SM & Kräftcupen

STH

RLH

 

20SWE0006

 

2020-08-12

2020-08-12

Älvkarleby Vattenskidklubb

Mellansvenska cupen

ST

NTE

Mellansvensk

20SWE0063

 

2020-08-15

2020-08-16

Mariestads Vattenskids Klubb

Scandinavian Youth Champ.

STH

RLH

 

20SWE0007

 

2020-08-18

2020-08-18

Vattenskidklubben Svanen

Sydcupen

STH

NTE

Sydcupen

20SWE0064

 

2020-08-20

2020-08-23

 

Junior VM

STH

RCH

     

2020-08-22

2020-08-23

Sigtuna Windsurfing & Vattenskidklubb

Beach and Ski

S

NTE

 

20SWE0065

 

2020-08-27

2020-08-30

 

+35 EM

STH

RCH

     

2020-08-30

2020-08-30

Vattenskidklubben Kringlan

Östköret

ST

NTE

 

20SWE0066

 

2020-09-05

2020-09-05

Sandvikens Segelsällskap

Mellansvenska cupen

ST

NTE

Mellansvensk

20SWE0067

 

2020-09-05

2020-09-06

Nyköpings Vattenskidklubb

Gästabudstrofén

S

RLH

 

20SWE0008

 

2020-09-16

2020-09-20

 

+35 VM

STH

RCH

     

2020-11-07

2020-11-07

Nyköpings Vattenskidklubb

Ymers Cup

S

NTE

 

20SWE0068

 

 

 

 


Ändringar i gult

atum   Arrangör Tävling Grenar Hom. Deltävling Kod Övrigt
31 maj   Linköpings VSK Östköret SH NTE Östköret    
07 jun   Nyköpings VSK Östköret ST NTE Östköret    
14 jun   Varbergs VSK Västsvenska serien SH NTE Västsvenska   SitSki
16 jun - 17 jun VSK Svanen Sydcupen ST NTE Sydcupen    
17 jun   VSK Ruskprickarna Mellansvenska cupen ST NTE Mellansvensk    
17 jun   Alingsås VSK Västsvenska serien S NTE Västsvenska   SitSki
24 jun   Göteborgs VSK Västsvenska serien S NTE Västsvenska   SitSki
27 jun - 28 jun Bromölla VSK Ivetofta Sparbank STH RLH      
27 jun   Lida VSK Östköret S NTE      
01 jul   Ambjörnarps VSK Västsvenska serien S NTE Västsvenska    
01 jul   Hofors Båt o VSK Mellansvenska cupen ST NTE Mellansvensk    
03 jul - 05 jul U21 IWWF Championship Spanien STH RCH      
04 jul - 05 jul Svallvågen VSK KWA Open / Strömsnäs Open S RLH     SitSki
08 jul   Skags VSK Norrtouren S NTE Norrtouren    
08 jul   Gävle VSK Mellansvenska cupen ST NTE Mellansvensk    
08 jul   Gamla Boo VSK GBVC Slalom Hopp Cup SH NTH      
11 jul - 12 jul Bollebygds VSK West Coast Open S NTH     SitSki
15 jul   Vänersborgs VSK Västsvenska serien ST NTE Västsvenska    
15 jul   Silvköparens VSK DITEC Cup ST NTE Mellansvensk    
18 jul - 19 jul Arrangör saknas SM STH NTH      
20 jul - 21 jul Nyköpings VSK Gästabudstrofén STH RLH      
22 jul   Cascade Ski Club Västsvenska serien S NTE Västsvenska    
22 jul   Båt & VSK Delfin Mellansvenska cupen ST NTE Mellansvensk    
24 jul - 26 jul VSK Svanen Ungdom & Junior SM STH RLH      
01 aug - 02 aug Linköpings VSK Oldboys SM / DM-öst STH NTH      
05 aug   Bromölla VSK Sydcupen SH NTE Sydcupen    
05 aug - 09 aug U14/U17 IWWF E&A Championship Ukraina STH RCH      
08 aug - 09 aug Ambjörnarps VSK Kräftcupen / DM-väst STH RLH      
12 aug   Gamla Boo VSK Sydcupen T NTE Sydcupen    
15 aug   Mariestads VSK Mariestad Open SH RLH      
19 aug - 23 aug IWWF E&A Championship Frankrike STH RCH      
22 aug - 23 aug Bromölla VSK DM-Syd STH NTH      
22 aug - 23 aug Matfors VSK DM-Nord STH NTH      
22 aug - 23 aug Arrangör saknas DM-Mellan STH NTE      
03 sep - 06 sep 35+ IWWF E&A Championship Storbritanien STH RLH      
04 sep - 06 sep U21 IWWF E&A Championship Spanien STH RCH      
05 sep   Sandvikens Segelsällskap Mellansvenska cupen ST NTE Mellansvensk    
07 sep - 13 sep IWWF Championship Italien STH RCH      
07 nov   Nyköpings VSK Ymers Cup S NTE      

* S = Slalom, H = Hopp, T = Trick, K = Kombination, D = Disabled, L = Lag

NTE Nationell ej homologiserad, NTH Nationell homologiserad,
RLH Ranking List Homologisering RCH Rekord homologiserad CP Prispengar

  • Inbjudningar och resultat finner ni i menyn till vänster
  • Kolumnen Rapport markerar vilka fullständiga dokument som inkommit till kansliet.
    T = Tävlingsrapport.
    I de fall där homologiseringsfil ersätter tävlingsrapport markeras detta med H.
    R = Resultatlistor med underskrift
Uppdaterad: 30 JAN 2020 13:23 Skribent: TK Vattenskidor / Kansliet

Postadress:
Svenska Vattenskid- och Wakeboardförbundet
Slottsmöllan 10 B
302 31 Halmstad

Besöksadress:
Slottsmöllan 10 B, Röd info - Entré E vid obelisken
302 31 Halmstad

Kontakt:
Tel: +46709727829, +46704834963
E-post: This is a mailto link