Hoppa till sidans innehåll

Tävlingar 2020


Tävlingskalender vattenskidor 2020

Senaste uppdatering 2020-06-18

Resultat och inbjudningar finns via menyn till vänster.

Rödmarkerade tävlingar är antingen inställda eller flyttade till ett senare ej ännu bestämt datum. Se eventuell ytterligare information om flyttade och inställda tävlingar i fliken Inbjudningar 2020. 

 

Startdatum Slutdatum Arrangör Namn Gren Hom Deltävling Tävlingskod Övrigt
2020-05-31 2020-05-31 Linköpings Vattenskidklubb Östköret SH NTE Östköret 20SWE0050 Flyttad 
2020-06-07 2020-06-07 Lida Vattenskidklubb Östköret ST NTE Östköret 20SWE0051 Inställt
2020-06-14 2020-06-14 Nyköpings Vattenskidklubb Östköret ST NTE Östköret 20SWE0052 Nytt datum
2020-06-16 2020-06-16 Vattenskidklubben Svanen Sydcupen STH NTE Sydcupen 20SWE0011  
2020-06-17 2020-06-17  Mariestads VSK  DM & Västsvenska serien ST NTE Västsvenska serien 20SWE0049 Nytt datum
2020-06-17 2020-06-17 Vattenskidklubben Ruskprickarna Mellansvenska cupen ST NTE Mellansvensk 20SWE0054  
2020-06-21 2020-06-21 Eskilstuna Vattenskidklubb Barvafighten  ST NTE Östköret 20SWE0055 B-bana
2020-06-24 2020-06-24 Göteborgs Vattenskidklubb DM & Västsvenska serien ST NTE Västsvenska 20SWE0056  
2020-06-27 2020-06-27 Vattenskidklubben Svanen Strömsnäs Open STH NTH      
2020-07-01 2020-07-01 Vänersborgs Vattenskidklubb DM & Västsvenska serien ST NTE Västsvenska 20SWE0057  
2020-07-04 2020-07-05 Bollebygds Vattenskidklubb West Coast Open ST RLH   20SWE0001 SitSki
2020-07-08 2020-07-08 Ambjörnarps Vattenskidklubb DM & Västsvenska serien S NTE Västsvenska 20SWE0058  
2020-07-08 2020-07-08 Silvköparens Vattenskidklubb DITEC Cup ST NTE Mellansvensk 20SWE0059  
2020-07-11 2020-07-12 Linköpings Vattenskidklubb Ungdom & Junior SM STH RLH   20SWE0002 Flyttad till 2021
2020-07-11 2020-07-11 Moheds Vattenskidklubb Mellansvenska cupen ST NTE Mellansvensk 20SWE0060  
2020-07-12
2020-07-12
Linköpings Vattenskidklubb Östköret
SH NTE Östköret 20SWE0050
Nytt datum
2020-07-17 2020-07-19 Vattenskidklubben Svanen SM STH RLH   20SWE0003 Flyttad till 2021
2020-07-18 2020-07-18 Vattenskidklubbens Svanen DM STH NTE   20SWE0003  
2020-07-22 2020-07-22 Gävle Vattenskidklubb Mellansvenska cupen ST NTE Mellansvensk 20SWE0061  
2020-07-23 2020-07-25 Karlstads Vattenskidklubb Malibu 3 round slalom S RLH Malibu 20SWE0004  
2020-07-26 2020-07-26 Mariestads Vattenskids Klubb Mariestad Open H RLH   20SWE0005  Flyttad
2020-07-30 2020-08-02   EM STH RCH      
2020-08-02 2020-08-02 Varbergs Vattenskidklubb DM & Västsvenska serien ST NTE Västsvenska 20SWE0070  
2020-08-04 2020-08-08   Youth EM STH RCH      
2020-08-05 2020-08-05 Alingsås Vattenskidklubb DM & Västsvenska serien ST NTE Västsvenska 20SWE0062  
2020-08-08 2020-08-09 Ambjörnarps Vattenskidklubb +35 SM & Kräftcupen STH RLH   20SWE0006 Flyttad till 2021
2020-08-12 2020-08-12 Älvkarleby Vattenskidklubb Mellansvenska cupen ST NTE Mellansvensk 20SWE0063  
2020-08-12 2020-08-12 Gamla Boo Vattenskidklubb Sydcupen S NTE Sydcupen 20SWE0071  
2020-08-15 2020-08-15 Mariestads Vattenskids Klubb Mariestad Open SH RLH   20SWE0005 Nytt datum

2020-08-15

2020-08-16 Mariestads Vattenskids Klubb Scandinavian Youth Champ. STH RLH   20SWE0007 Flyttad till 2021 
2020-08-18 2020-08-18 Vattenskidklubben Svanen Sydcupen STH NTE Sydcupen 20SWE0064  
2020-08-20 2020-08-23   Junior VM STH RCH      
2020-08-22 2020-08-23 Sigtuna Windsurfing & Vattenskidklubb Beach and Ski S NTE   20SWE0065  
2020-08-27 2020-08-30   +35 EM STH RCH      
2020-08-28 2020-08-30 Nyköpings Vattenskidklubb Gästabudstrofén S RLH   20SWE0008 Nytt datum
2020-08-29 2020-08-29 Sandvikens Segelsällskap Mellansvenska cupen ST NTE Mellansvensk 20SWE0067  Flyttad
2020-08-30 2020-08-30 Vattenskidklubben Kringlan Östköret ST NTE   20SWE0066  
2020-09-05 2020-09-05 Sandvikens Segelsällskap Mellansvenska cupen ST NTE Mellansvensk 20SWE0067 Nytt datum
2020-09-05 2020-09-06 Nyköpings Vattenskidklubb Gästabudstrofén S RLH   20SWE0008  Flyttad
2020-09-12 2020-09-12 Gamla Boo Vattenskidklubb Sydcupen ST NTE Sydcupen 20SWE0069 Flyttad från 6/6
2020-09-16 2020-09-20   +35 VM STH RCH      
2020-11-07 2020-11-07 Nyköpings Vattenskidklubb Ymers Cup S NTE   20SWE0068  

 

 

 


Ändringar i gult

atum   Arrangör Tävling Grenar Hom. Deltävling Kod Övrigt
31 maj   Linköpings VSK Östköret SH NTE Östköret    
07 jun   Nyköpings VSK Östköret ST NTE Östköret    
14 jun   Varbergs VSK Västsvenska serien SH NTE Västsvenska   SitSki
16 jun - 17 jun VSK Svanen Sydcupen ST NTE Sydcupen    
17 jun   VSK Ruskprickarna Mellansvenska cupen ST NTE Mellansvensk    
17 jun   Alingsås VSK Västsvenska serien S NTE Västsvenska   SitSki
24 jun   Göteborgs VSK Västsvenska serien S NTE Västsvenska   SitSki
27 jun - 28 jun Bromölla VSK Ivetofta Sparbank STH RLH      
27 jun   Lida VSK Östköret S NTE      
01 jul   Ambjörnarps VSK Västsvenska serien S NTE Västsvenska    
01 jul   Hofors Båt o VSK Mellansvenska cupen ST NTE Mellansvensk    
03 jul - 05 jul U21 IWWF Championship Spanien STH RCH      
04 jul - 05 jul Svallvågen VSK KWA Open / Strömsnäs Open S RLH     SitSki
08 jul   Skags VSK Norrtouren S NTE Norrtouren    
08 jul   Gävle VSK Mellansvenska cupen ST NTE Mellansvensk    
08 jul   Gamla Boo VSK GBVC Slalom Hopp Cup SH NTH      
11 jul - 12 jul Bollebygds VSK West Coast Open S NTH     SitSki
15 jul   Vänersborgs VSK Västsvenska serien ST NTE Västsvenska    
15 jul   Silvköparens VSK DITEC Cup ST NTE Mellansvensk    
18 jul - 19 jul Arrangör saknas SM STH NTH      
20 jul - 21 jul Nyköpings VSK Gästabudstrofén STH RLH      
22 jul   Cascade Ski Club Västsvenska serien S NTE Västsvenska    
22 jul   Båt & VSK Delfin Mellansvenska cupen ST NTE Mellansvensk    
24 jul - 26 jul VSK Svanen Ungdom & Junior SM STH RLH      
01 aug - 02 aug Linköpings VSK Oldboys SM / DM-öst STH NTH      
05 aug   Bromölla VSK Sydcupen SH NTE Sydcupen    
05 aug - 09 aug U14/U17 IWWF E&A Championship Ukraina STH RCH      
08 aug - 09 aug Ambjörnarps VSK Kräftcupen / DM-väst STH RLH      
12 aug   Gamla Boo VSK Sydcupen T NTE Sydcupen    
15 aug   Mariestads VSK Mariestad Open SH RLH      
19 aug - 23 aug IWWF E&A Championship Frankrike STH RCH      
22 aug - 23 aug Bromölla VSK DM-Syd STH NTH      
22 aug - 23 aug Matfors VSK DM-Nord STH NTH      
22 aug - 23 aug Arrangör saknas DM-Mellan STH NTE      
03 sep - 06 sep 35+ IWWF E&A Championship Storbritanien STH RLH      
04 sep - 06 sep U21 IWWF E&A Championship Spanien STH RCH      
05 sep   Sandvikens Segelsällskap Mellansvenska cupen ST NTE Mellansvensk    
07 sep - 13 sep IWWF Championship Italien STH RCH      
07 nov   Nyköpings VSK Ymers Cup S NTE      

* S = Slalom, H = Hopp, T = Trick, K = Kombination, D = Disabled, L = Lag

NTE Nationell ej homologiserad, NTH Nationell homologiserad,
RLH Ranking List Homologisering RCH Rekord homologiserad CP Prispengar

  • Inbjudningar och resultat finner ni i menyn till vänster
  • Kolumnen Rapport markerar vilka fullständiga dokument som inkommit till kansliet.
    T = Tävlingsrapport.
    I de fall där homologiseringsfil ersätter tävlingsrapport markeras detta med H.
    R = Resultatlistor med underskrift
Uppdaterad: 30 JAN 2020 13:23 Skribent: TK Vattenskidor / Kansliet

Postadress:
Svenska Vattenskid- och Wakeboardförbundet
Slottsmöllan 10 B
302 31 Halmstad

Besöksadress:
Slottsmöllan 10 B, Röd info - Entré E vid obelisken
302 31 Halmstad

Kontakt:
Tel: +46709727829, +46704834963
E-post: This is a mailto link